Cheltenham Festival 2019 race-by-race results – all the latest winners as Willie Mullins lands first two races

The Cheltenham Festival is one of the most exciting weeks in the sporting calendar with racing fans from around the world glued to the action from Prestbury Park.

There will be 28 races run over the four days, with the Champion Hurdle, the Queen Mother Champion Chase and the Gold Cup the showpiece events.

We will have live coverage of it all on talkSPORT and here’s who has claimed victory at the festival.

GettyImages 654438294 - Cheltenham Festival 2019 race-by-race results – all the latest winners as Willie Mullins lands first two races
Cheltenham Festival 2019: Race-by-race results

How to listen to Cheltenham Festival 2019 live on talkSPORT

The 2019 Cheltenham Festival starts on March 12 and will finish on March 15 and talkSPORT and talkSPORT 2 will have full coverage across our network.

To tune in, simply click here for the live commentary stream or the radio player below.


Cheltenham Festival 2019: Race-by-race results as they happen

Day One: Champion Day – 12th March 2019

  • 13.30 The Sky Bet Supreme Novices’ Hurdle RESULT:

1. Klassical Dream (R Walsh) 6-1
2. Thomas Darby (R Johnson) 28-1
3. Itchy Feet (G Sheehan) 25-1

  • 14.10 The Racing Post Arkle Challenge Trophy Steeple Chase (live on talkSPORT 2)

1. Duc Des Genievres (P Townend) 5-1
2. Us And Them (J J Slevin) 14-1
3. Articulum (D J Mullins) 25-1

  • 14.50 The Ultima Handicap Steeple Chase (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 15.30 The Unibet Champion Hurdle Challenge Trophy (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 16.10 The OLBG Mares’ Hurdle (live on talkSPORT 2)
  • 16.50 The National Hunt Steeple Chase Challenge Cup (live on talkSPORT 2)
  • 17.30 The Close Brothers Novices’ Handicap Chase

Day Two: Ladies Day – 13th March 2019

  • 13.30 The Ballymore Novices’ Hurdle (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 14.10 The RSA Steeple Chase (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 14.50 The Coral Cup Hurdle (live on talkSPORT 2)
  • 15.30 The Betway Queen Mother Champion Steeple Chase (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 16.10 The Glenfarclas Cross Country Steeple Chase (live on talkSPORT 2)
  • 16.50 The Boodles Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle (live on talkSPORT 2)
  • 17.30 The Weatherbys Champion Bumper

Day Three: St Patrick’s Thursday – 14th March 2019

  • 13.30 The JLT Novices’ Chase (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 14.10 The Pertemps Network Final (live on talkSPORT 2)
  • 14.50 The Ryanair Steeple Chase (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 15.30 The Sun Racing Stayers’ Hurdle (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 16.10 The Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate (live on talkSPORT 2)
  • 16.50 The Trull House Stud Mares Novices’ Hurdle (live on talkSPORT 2)
  • 17.30 The Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Steeple Chase

Day Four: Gold Cup Day – 15th March 2019

  • 13.30 The JCB Triumph Hurdle (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 14.10 The Randox Health County Handicap Hurdle (live on talkSPORT 2)
  • 14.50 The Albert Bartlett Novices’ Hurdle (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 15.30 The Magners Cheltenham Gold Cup (live on talkSPORT and talkSPORT 2)
  • 16.10 The St. James’s Place Foxhunter Steeple Chase Challenge Cup (live on talkSPORT 2)
  • 16.50 The Johnny Henderson Grand Annual (live on talkSPORT 2)
  • 17.30 The Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *